TPE (thermo plastic elastomer) contalar, kendinden contalı profillerde kullanılırlar. Bu contaların her renk üretilmesi mümkündür. Fırat, beyaz contalı profilleri için gri renkte TPE conta uygulaması yapmaktadır.

Fırat, geliştirdiği özel plastik conta üretim tekniği sayesinde, alışılagelmiş plastik contadan çok daha yüksek performanslı TPE contalar üretmektedir. Üç katmanlı olup, her katmanda farklı formül ve hammadde ile kombine edilerek üretilen Fırat gri conta, böylece plastik contalarda en iyi performans değerlerine ulaşabilmektedir. Kalıcı deformasyon değeri % 35~40 civarındadır. Contanın çalışan bölgesi (1.katman) yumuşak plastik, orta gövde (2.katman) sert plastik ve profile geçen kubbe yanakları ise PP (polipropilen) malzemesidir.

Mekanik metotlarla profile sıkı geçirilen plastik conta, pencere imalat sürecinde profil üzerinde hareket etmediği için ve bünyesindeki katmanlar nedeni ile termofix kaynağında profil ile birlikte daha rahat ve sağlıklı kaynadığı için uygulayıcıyı rahatsız etmez. Yapılan pencere performans testlerinde su sızdırmazlık, hava geçirgenlik ve rüzgar yüküne dayanım sınıfları, EPDM kauçuk contanın sağladığı sınıf değerlerini sağlayabilmektedir.

TPE CONTA ÖZELLİKLERİ

Yoğunluk 0,91±0,03 gr/cm3
Sertlik 60±5 IRHD
Kopma mukavemeti >=5 N/mm2
Kopma Uzaması >=%250
Kalıcı Deformasyon( 100 0C 24 saat %25 baskıda ) <=%50
Isı Etki ile Yaşlandırma ( 7 gün, 100 0C )  
Sertlik değişimi <=%5
Kopma Mukavemeti Değişimi <=%25
Kopma Uzaması >=%200
Ozon Direnci DİN 53509'a göre çatlama olmamaktadır.